Skip To Main Content

Underclassman Awards Ceremony

Underclassman Awards Ceremony

Underclassman Academic Awards Ceremony was held on June 10 to recognize our Freshman, Sophomore and Junior students who have excelled academically in the 2nd semester.

Congratulations to the following students for receiving awards.

Princeton Book Award - Alexa George

 

The Arts Department Awards

Advanced Ceramics - Elana Ruppersberger

Ceramics - Gianna Iannaccone, Ashton Robbins

Fundamentals of 3D Design/Ceramics - Mairead Beckett, Kate Moog, Jennifer Rakowski

Art 1 - Isabella Carrero

Art 2 - Madison Fajardo, Introduction to Graphic Arts, Karleigh Iraca

Acting 1 - Kaylee Cordwell

Film Production - Nicholas Merlino

Instrumental Studies - Dariel Valverde

Show Choir - Sarah Sienicki

Strings- Thomas Italia
 

Math and Business Department Awards

Data Science - Amanda Fabian

Entrepreneurship - John Maria

Honors Computer Science - Andrew Malham

Introduction to Business and Money Matters - Kyle Wood

Algebra I - Preston Bahani, Genevieve Onzik, 

Algebra II - Aayan Uppal

Honors Algebra II - Sofia Kydonieus, Matthew Ryba, Simeon Salins

Calculus - Maggie-Frances Carr

Honors Calculus - Wyatt Moore

Advanced Placement Calculus AB & Seminar - Michael Busa, Sarah Cain, Angela Lansang

Geometry - Mickala O’Connell, Honors Geometry, Sophia Belfort-Mihalyi

PreCalculus - Alessandra Santoro

Honors PreCalculus - Eduardo Encarnacion

Probabilities and Statistics - Kayla Delehanty, Mehakpreet Kaur

Trigonometry - Thomas Muller
 

English Department Awards

Creative Writing - Laura Parrott, Megan Starke

English 1 - Dorine Florestal, Cole Hines, Rapha Iwamoto, Nyrah Jacobs-McNeil, Olivia Savage, Rocco Valentino, Brooke Vesay, Mia Weber

English 2 - Sawyer Kinney, Sienna Leeper

Honors English 2 - Ash Bien, Patrick Collins, Miah Fitzpatrick, Riley Kerins, Kara Lushbaugh

English 3 - Owen Gajaniuk, Thomas Muller, Caitlyn Olenchalk, Ryan Pestano, Elana Ruppersberger, Charles Schurr

Honors English 3 - Mia Haddock, Jennifer Rakowski, Alessandra Santoro

Broadcast Journalism: Podcast - Emma Neville

Public Speaking - Ryan Frascella, Catherine Graham, Makensie Meszaros, Simeon Salins

Advanced Placement Language & Composition - Grace Bogacz, Michael Busa, Jack Kydonieus, Angela Lansang, Diego Nunez-Castaneda, Isabella Odina

 

Science Department Awards

Anatomy and Physiology - Lara Flores, Graiden Stoy

Biology - Eliana Carrero, Jake Mazzola

Honors Biology - Emily Deussing

Advanced Placement Biology Seminar - Mariana Samuel

Chemistry - Dominic Cuniglio, Chelsea Deutsch, Christopher Graham, Callie Okamura

Honors Chemistry - Sawyer Kinney

Advanced Placement Chemistry Seminar - Michael Busa

Honors Physics - Kiera Donegan

STEM - Preston Bahani, Catherine Graham, Sarah Sienick

 

World Languages Department Awards

French 1 - Katherine Candelori

French 2 - Nina Encarnacion Sanchez

Honors French 3 - Eduardo Encarnacion

Honors French 4 - Elizabeth Actau

Spanish 1 - Ryan Frascella, Sarah Sienicki

Spanish 2 - Jennifer Borowick, Zachary Malus, Laura Parrott

Spanish 3 - Bennett Albers, Sean Kramer

Honors Spanish 3 - Kiera Donegan

Italian 1 - Katelyn Brown

Italian 2 - Ava Fallon

Italian 3 - Michael Busa

Honors Italian 3 - Ella Richardson

Latin 1 - Sofia Kydonieus

Honors Latin 3 - Elizabeth Gaffney

Honors Latin 4 - Jack Kydonieus
 

Religion Department Awards

Religion 1 - Sophia Clugston, Karly Falkenstein, Sophia Kydonieus, Justin Zamirowski

Religion 2 - Benjamin Bridgewater, Sawyer Kinney, Kara Lushbaugh, Lily McCabe, Simone Pettit, Albert Primerano

Religion 3 - Rebecca Guglielmo, Anna Simone Ibrahim, Mariana Samuel, Kyle Wood, Lina Yang

Honors Service Religion 3 - Alexa George, Jennifer Rakowski

 

Social Studies Department Awards

American Legal Issues - Jack Kydonieus

Introduction to Sociology & Psychology - Mia Rosati

Advanced Placement Psychology Seminar - Mia Haddock

United States History I - Miah Fitzpatrick, Olive Foley, Mary Kerwick, Marco Valerio

Honors / Pre-Advanced Placement United States History I - William Foley

United States History II - Grace Bogacz, Maggie-Frances Carr, Christopher Valentino

Honors United States History II - Mya Clarke, Margaret Harding

United States History III: Pop Culture - Kaley O’Neil

Advanced Placement United States History Seminar - Elizabeth Actau, Kiera Donegan

Advanced Placement European History Seminar - Bennett Albers

Advanced Placement Modern World History - Willow Patterson

World History - Sophia Belfort-Mihalyi, Antonio Diaz, Dorine Florestal, Madelyne Husenaj

 

Physical Education Department Awards

Drivers Education - Ramon Bercy Jr., Ash Bien, Benjamin Bridgewater, Mia Cruz, Kole Feltes, Joshua Guire, Simone Pettit

First Aid - Nathan Stankus

Physical Education - Conor Ahern, Benjamin Bridgewater, Michael Busa, Cenzo Labianca, Jake Scott, Alexander Socha, Nathan Stankus
 

Service Learning

The following Juniors will receive the Presidential Bronze Award for performing 100-174 hours of service in one year: Elizabeth Achtau, Ameir Barlow, Riley Carr, Maia Cinca, Winifred Coen, Gianna Dibari, Noelle Go, Carter Hillsdon, Jayden Hunt, Rose Jackson, Erin McCabe, Kaley O’Neil, Caitlyn Olenchalk, Olivia Pomin, Graiden Stoy, Andrew Usmiani

The following Juniors will receive the Presidential Silver Award for performing 175-249 hours of service in one year: Sarah Cain, Alexa George, Jeffrey Merendino, Jennifer Rakowski, Alani Vega
 

The following Sophomores will receive the Presidential Bronze Award for performing 100-174 hours of service in one year: Nicholas Angiolino, Isabella Devine, Miah Fitzpatrick, Christopher Park, Caitlin Powers, Lena Scharibone
 

The following Sophomores will receive the Presidential Silver Award for performing 175-249 hours of service in one year: Mia Cruz, Elizabeth DiVirgilio, Lily McCabe
 

The following Sophomores will receive the Presidential Gold Award for performing over 250 hours or more of service in one year: Elizabeth Becker, Katherine Estrada


The following Freshmen will receive the Presidential Bronze Award for performing 100-174 hours of service in one year: Mia Dibari


The following Freshmen will receive the Presidential Silver Award for performing 175-249 hours of service in one year: Adriana Burzachiello, Olivia Strouse
 

The following Freshman will receive the Presidential Gold Award for performing over 250 hours or more of service in one year: Ian Williams

 

Student Government

Freshmen: Sophie Antoun, Luke Kelly, Isabella Mays, Addison Rhodes, Alexa Tucci, Rocco Valentino, Kelsey Wood

Sophomores: Anthony Cimino, Patrick Collins, Dominic Cuniglio, James Falcone, Maya Foley, Jenevieve Gopez, Tessa Grande, Josie Vernon, Alexander Vilarelle, Dillon White, Samantha Zebrowski

Juniors: Brianna Bauer, Grace Bogacz, Riley Carr, Kylie Cole, Kaylee Cordwell, Michael Delate, Faith Figueroa, Tarun Kovoor, Ellie Marrone, Thomas Sharlach
 

 

Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
Boys and girls holding their underclassmen awards
ND Honors 2024 Retirees

Notre Dame faculty and staff gathered at Cobblestone Creek Country Club on June 13 to honor this year's retirees.

Underclassman Awards Ceremony

Underclassmen Academic Awards Ceremony was held on June 10 to recognize our Freshman, Sophomore and Junior students who have excelled academically in the 2nd semester.

Notre Dame Boys and Girls wearing college shirts with new logos.

Notre Dame High School celebrates its 64th Annual Commencement Ceremony, where students who have consistently demonstrated exceptional commitment to our mercy core values and education, resilience, and a thirst for knowledge will be honored. These qualities have allowed them to excel in various academic, artistic, service, and athletic pursuits.